Stowarzyszenie Integracji Rodzin PRZYSTAŃ

Utworzono dnia 09.03.2018

Stowarzyszenie Integracji Rodzin PRZYSTAŃ w Chełmie informuje, że w ramach środków z Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, w roku 2018 realizuje zadanie w zakresie udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom przestępstw i osobom im najbliższym.

 

 

Zakres udzielanej pomocy przez w/w Stowarzyszenie:

  1. Organizowanie i finansowanie pomocy prawnej, w tym alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów (pomoc prawna, pomoc mediatora).

  2. Pokrywanie kosztów związanych z psychoterapią, pomocą psychiatryczną lub psychologiczną (pomoc psychologiczna, grupa wsparcia, pomoc psychiatryczna, psychoterapia systemowa rodziny, warsztaty umiejętności psychospołecznych, warsztaty socjoterapeutyczne dla dzieci).

  3. Organizowanie i finansowanie pomocy udzielanej przez osobę pierwszego kontaktu (osoby pokrzywdzone oraz świadkowie, w tym pomoc zespołów mobilnych i pomoc telefoniczna).

  4. Pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych, lekarstw w zakresie, w którym lek nie podlegałby refundacji lub w części, w której nie jest refundowany, wyrobów medycznych, w tym materiałów opatrunkowych, przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych, w zakresie niezbędnym w procesie leczniczym doznanego uszczerbku na zdrowiu wynikającego z przestępstwa lub jego następstw.

  5. Pokrywanie kosztów czasowego zakwaterowania lub udzielania schronienia.

  6. Finansowanie okresowych dopłat do bieżących zobowiązań czynszowych i opłat za energię cieplną, energię elektryczną, gaz, wodę opał, odbiór nieczystości stałych i płynnych za lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, do którego osoba uprawniona posiada tytuł prawny, proporcjonalnie do liczby osób stale zamieszkujących w tym lokalu lub domu.

  7. Usługę dostosowania lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego do potrzeb osoby pokrzywdzonej przestępstwem w przypadku, gdy utrata sprawności fizycznej nastąpiła w wyniku przestępstwa.

  8. Finansowanie przejazdów środkami komunikacji publicznej lub pokrywanie kosztów transportu związanych z uzyskiwaniem świadczeń i regulowaniem spraw określonych w pkt 1-10.

  9. Pokrywanie kosztów żywności lub bonów żywnościowych.

  10. Pokrywanie kosztów zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej.

 

Ponadto Stowarzyszenie jest zobowiązane do udzielenia pomocy psychologicznej osobom pokrzywdzonym lub świadkom na wezwanie organu prowadzącego czynności operacyjno- rozpoznawcze albo sprawdzające lub postępowanie przygotowawcze albo sądu niezwłocznie, nie później niż 14 dni od wezwania, chyba że określone w umowie środki przeznaczone na pomoc psychologiczną zostały wykorzystane lub pokrzywdzony lub świadek nie kwalifikuje się do udzielenia takiej pomocy zgodnie z art.10 ustawy o ochronie pokrzywdzonego i świadka.

 

Osoby odpowiedzialne za kontakt oraz przyjmowanie zgłoszeń